LIONS AFET KÖYÜ

Antakya'nın mavi köyü.

T.C. Mersin Büyükşehir Belediyesi Lions Afet Köyü alanında kurulu mavi çadırlar, Hatay'daki dayanışmanın rengi oldu. Büyükşehir Belediyesi'nin alt ve üst yapısını düzenlediği alana 300 Lions çadırı yerleştirildi. Çadırlarda konaklayan 1500 komşumuzun beslenme, hijyen ve güvenlik gibi günlük ihtiyaçlarının karşılanmasını kamu kurumları, sivil toplum kuruluşları, işletmeler ve gönüllüler olmak üzere birden çok paydaş üstleniyor.
Birlikte güçlüyüz

T.C. Mersin Büyükşehir Belediyesi ve Lions'un proje ortağı olduğu afet köyü, sayısız paydaşımızın emekleriyle varlığını sürdürüyor. Köyümüzde komşularımıza sağladığımız hizmetlerden ve paydaşlarımızdan birkaçı:

Konaklama

İsveç Lions Kulüpleri'nin Yaşama Nitelik Kat (BQtL) projesi kapsamında alana yerleştirilen beş kişilik çadırların tabanı soğuğu kesen kalın bir straforla kaplı. Her çadırda bir elektrikli ısıtıcı, beş yer yatağı, on battaniye, tavan lambası ve cihaz şarjı için elektrik kablosu bulunuyor. 

Beslenme

T.C. Orman Köy İşleri'nden içme suyu, T.C. Mersin Büyükşehir Belediyesi'nden kahvaltı, World Central Kitchen'dan yemek ve Birleşmiş Milletler Dünya Gıda Programı'ndan mutfak konteyneri gibi çok paydaşlı karşılanan beslenme hizmetinin sıradaki durağı köy yemekhanesi.

Psikososyal

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nın psikolojik destek ekibi, Sabancı Gönüllüleri'nden gelen oyuncaklar, Ankara Mızıkacıları bandosu, T.C. İstanbul Bahçelievler Belediyesi Hayal Tamirhanesi Mobil Oyun Aracı, T.C. İstanbul Büyükşehir Belediyesi çizgi film aracı ve ünlü ziyaretleri gibi ekip ve etkinlikler köydeki morali yüksek tutuyor.

Eğitim

Konaklama çadırlarının yanı sıra yine İsveç Lions Kulüpleri'nden gelen büyük çadırlardan biri T.C. Mersin Büyükşehir Belediyesi ile kreşe dönüştürülerek çocukları uzman eğitmenlerle buluşturuyor. Köydeki geniş bir konteyner ise genç öğrencilerin etüd merkezi olarak kullanılıyor.

Sağlık

T.C. Sağlık Bakanlığı'nın aşılama hizmeti, Kızılay'ın mobil sağlık aracı, T.C. İstanbul Sarıyer Belediyesi'nin ilaçlama, T.C. İstanbul Osmangazi Belediyesi'nin çöp toplama, Arçelik'in çamaşırhane, T.C. Hatay Belediyesi'nin revir, TEMSA ve Kuaförler Derneği'nin bakım hizmeti gibi birçok ihtiyaç paydaşlarca karşılanıyor.

Diğer İhtiyaçlar

T.C. Mersin Büyükşehir Belediyesi trafosundan sağlanan elektrik, Jandarma komutanlığının sağladığı güvenlik, AFAD deposundan giysiler, UPS'le gelen çamaşırlar gibi birçok olanak çok paydaşlı anlayışla komşularımızın hizmetine sunuluyor.

#LionsYanımda

Dünyanın ve ülkemizin dört bir yanından köyümüze gelen üyelerimiz çadır kurarak, ihtiyaç taşıyarak ve yemek dağıtarak komşularımıza hizmet ediyor. Lion, Leo-Lion ve Leo olarak uzaktan veya sahadan siz de köyümüze destek olabilirsiniz.

Lions'a yeni misiniz?